מבט קצר בגרף המציג את היקף הנכסים המנוהלים בקופות הגמל להשקעה מחודש נובמבר 2016 ועד היום, מציג תמונה ברורה של צמיחה מהירה, כמעט אסטרונומית בהיקף הכספים. הגרף הזה עשוי לזנק אף יותר בחודשיים האחרונים של השנה. מ-23 מיליון שקלים בחודש הראשון ועד ל2.2 מיליארד ש"ח בחודש אוקטובר האחרון – נראה שהציבור בוחר בכלי ההשקעה קופת גמל לניהול החיסכון לטווח בינוני וארוך ועד לחיסכון הפנסיוני. הכספים עוזבים את תוכניות החיסכון הסטנדרטיות ועוברים לניהולן המסור של קופות הגמל. מדוע?

 

בחירה של רמת הסיכון לכל חוסך

כספי קופות הגמל אינם מונחים בתוכנית חיסכון סולידית, אלא מושקעים בצורה אקטיבית על ידי מומחי השקעות בכירים בסיוע אנליסטים מומחים של קופות הגמל. את רמות הסיכון (המשפיעות על הפוטנציאל להרוויח אך גם על הסיכון להפסיד) בוחרים החוסכים עצמם. כאשר בגיל צעיר יעדיפו רבים להיחשף לרמות סיכון גבוהות יותר, ובגיל מתקדם יעדיפו להשקיע דווקא באפיקים מתונים הטומנים בחובר פחות סיכון, עם רווחים מצומצמים יותר.

 

ללא צורך להתעדכן כל העת בשוק ההון

קופות הגמל חוסכות למפקידים את הצורך להתעדכן באופן שוטף במתרחש בשוק ההון, לקבל החלטות ברגע להעברת הכסף מאפיק אחד לאחר, ויוצרות פיזור בין תחומים שונים ואפיקי השקעה על מנת לבנות תיק השקעות מאוזן ומניב שאינו מושפע בצורה חדה מטלטלות בתחום זה או אחר בעולם. החיסכון מצטרף לכספים שעד כה הושקעו בעיקר על ידי הפקדות החובה (משנת 2008) שבוצעו על ידי המעסיק, ויוצר חיסכון פנסיוני גדול יותר, כמו גם אפשרות למשיכת הכספים בעת הצורך.

 

עדיין לא מאוחר – רבים ינצלו את הזמן שנותר עד סוף השנה להפקדה

קופות הגמל להשקעה מוגבלות בהשקעה של 70,000 שקלים לשנה קלנדרית. החלק הטוב הוא שניתן לבצע את ההפקדה בחודש האחרון של השנה, וליהנות מכל ההטבות של השקעה בקופת גמל מוכרת, עם מס ריווחי הון שלא יגבה מכם אם תשאירו את הכספים בחיסכון. כבר בחודש ינואר ניתן יהיה להמשיך ולהפקיד שוב 70,000 שקלים נוספים – ולחכות שיגדלו. מומחי ההשקעות של קופות הגמל מכירים היטב את המהלך וצופים שמרבית הציבור יחכה לרגע האחרון על מנת לראות את ההבדלים בין אפיקי ההשקעה השונים, ויבחר דווקא במסלול החדש יחסית של קופות הגמל להשקעה.

 

לסיכום, מגמת הצמיחה של השקעות הציבור בקופות הגמל להשקעה צפויה לזנק בסוף השנה, ולהמשיך גם בשנה הבאה. הכלי הפיננסי המוצע, שאינו בגדר חובה, מעניק הטבות מס מהותיות לחוסכים לטווח רחוק, ומסייע לדור הבא לצאת לפנסיה עם קצבאות בסכום גבוה יותר – המותאם, מן הסתם, ליוקר המחייה בישראל בעשורים הבאים.

נשמח לשיתופים

Facebook
LinkedIn
Facebook
LinkedIn
WhatsApp
מחשבון פנסיה לעצמאים 2019
נשמח לתת לך יותר
למידע נוסף, אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
לתיאום פגישת יעוץ חינם לחץ כאן
סגירת תפריט