השקעה שמתאימה לכל כיס החל מ - 5,000 ש"ח בלבד

P2P LENDING

חברות P2P הינן חברות שמפעילות אתרי אינטרנט למתן הלוואות חברתיות בין לווים ומלווים שהינם אזרחים, ושלא באמצעות הבנקים ויתר המוסדות הפיננסים. תחום ההלוואות החברתיות נחשב בישראל לשוק אשר נמצא בגמת צמיחה ומשקיעים רבים בוחרים לשים בו את כספם !

מקום לאופטימיות

 בחודש יולי 2017 אישרה הכנסת את תיקון מס' 4 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (שירותים פיננסיים מוסדרים), תשע"ו-2016, אשר נועד להסדיר לראשונה את פעילותן של האתרים האינטרנטים למתן הלוואות חברתיות בארץ. 

ביום 1.2.2018 חוק הלוואות חברתיות נכנס לתוקף, כחצי שנה לאחר מועד אישורו בכנסת. מי שנבחרה לפקח על הפלטפורמות במסגרת החוק החדש הינה רשות שוק ההון אשר בראשה עומדת הממונה על רשות שוק ההון, הגב' דורית סלינגר. 

חברות P2P מאפשרת למשקיעים (אנשים פרטיים או עסקים) שמעוניינים להשיג תשואה עדיפה על ההשקעות שלהם, להרוויח באמצעות מתן הלוואות, ולעשות בעצם את מה שהבנק שלהם עושה – מתן הלוואות באמצעות הכסף של המשקיעים –  בשעה שרק הבנק לבדו מרוויח את הריבית על ההלוואות הללו. לשם כך חברת P2P מקשרת בין המשקיעים/המלווים לבין הלווים, וזאת ללא צורך במפגש בין הלווים למלווים,כאשר כל פעולות הגבייה, המעקב אחר ההלוואות והתשואות מתבצע באמצעות מערכת P2P. הרווח הצפוי למשקיעים הינו 7% ריבית שנתית, שמשולמת במסגרת ההחזרים חודשיים של פרעון ההלוואה (קרן + ריבית). הריבית הינה בהתאם לריבית הממוצעת של ההלוואות נכון לאותו מועד.

השאירו את פרטיכים ותהנו מריבת אטרקטיבית של כ- 7%

מס רווחי הון

המס שהמשקיעים צריכים לשלם על הרווחים שהם מפיקם מההלוואות שניתנות על ידם עומד כיום על 15%, מאחר שמדובר בריבית שנתית קבועה שאינה צמודה או תלויה בדבר, וזאת במקום 25%, במקרה של רווחי הון צמודים.

בעבר, המס נגבה מהרווח ברוטו, כלומר, לפני קיזוז העמלה שמשולמת לחברות ה-P2P. אולם, בהתאם להחלטת רשות המיסוי שניתנה בנובמבר 2017, המס ייגבה מהרווח נטו, כלומר, לאחר קיזוז העמלה שמשולמת לחברות ה-P2P, דבר שיפחית בפועל את נטל המס, אם כי החיסכון הכספי שנובע מהחלטה זו איננו משמעותי במיוחד, מאחר והוא מסתכם בעשרות שקלים חדשים בודדים לגבי השקעות של מאות אלפי שקלים חדשים.

במסגרת החלטתה, הבהירה רשות המיסוי כי כאשר ניתן להכיר בעמלות שמשולמות לחברת P2P כהוצאה מוכרת לצרכי מס, אזי ניתן לקזז את העמלות מרווחי ההון של המשקיעים לצורך חישוב המס שיוטל על רווחים אלו. זאת, בשונה מהעמלות שנגבות על ידי הבנקים או הגופים המוסדיים, כגון עמלות לפתיחת תיק ומילוי טפסים שונים, אשר לא מוכרות כהוצאות, ועל כן תשלום המס על הרווחים נעשה לפני קיזוזן מסכום הרווחים.

השאירו את פרטיכים ותיהנו ממס רווחי הון של 15% בלבד במקום 25%:

כשמשקיעים לא מהמרים

אחד האתגרים המרכזיים הניצבים בפני כל חברת P2P הינו הגנת כספי המשקיעים במקרה של אי פרעון הלוואה שניתנה על ידם. חברת P2Pמפעילה מספר מנגנונים על מנת להגן על כספי המשקיעים, וזאת, מחד גיסא, על מנת להפחית את מידת הסיכון שאליו הם נחשפים, ומאידך גיסא, להבטיח את החזר ההלוואות במקרה של אי עמידה בפירעונן ע"י הלווים. בין היתר, מדובר במנגנונים הבאים:

סינון לווים – רק לווים שהינם בעלי עסק קטן או בינוני, שפעיל לפחות שנתיים, רשאים להגיש בקשות להלוואות באמצעות מערכת P2P

  • בדיקות אנליזה של הלווים – מערכת P2P מבצעת שתי בדיקות אנליזה לגבי כל לווה שמגיש בקשת הלוואה:בדיקת נורמטיביות, שבוחנת את הנתונים העסקיים של הלווה ואת האשראי הצרכני שלו, וזאת על מנת לוודא שאין המדובר בלווה בעייתי, בעל מוניטין עסקי גרוע, שבעברו ישנם שיקים שחזרו, חשבון בנק מוגבל, או שהוא נקלע להליכי הוצל"פ, הליכי פשיטת רגל, תביעות משפטיות, וכדומה.
  • פיזור כספי ההשקעה – מערכת P2P דואגת לפזר את כספי ההשקעה של כל מלווה בין מקסימום הלוואות, באופן לפיו ללווה של הלוואה אחת יש מאות ואלפי מלווים, דבר שמביא לפיזור הסיכון בין מלווים רבים ולהפחתת הסיכון שנוטל כל מלווה בנפרד.

 הגנה משפטית – כתנאי מקדמי למתן ההלוואה, כל לווה שעבר את בדיקות האנליזה, נדרש גם לחתום על הסכם הלוואה, ולהמציא שיקים ושטר חוב שנועדו להבטיח את החזר ההלוואה. בנוסף, הלווה נדרש להמציא ערב שיערוב למתן ההלוואה שניתנת לו, אשר יחתום על כתב ערבות להלוואה, וכן יחתום כערב על שטר החוב של הלווה. במידה והלווה לא עומד בהחזר ההלוואה כאמור בהסכם ההלוואה, מערכת P2P תדאג להפעיל ולממן עורכי דין שינקטו בהליכים לגביית החוב הן מהלווה והן מהערב שלו.

פקדון לערבות הדדית במקרה של אי פרעון ההלוואה –  על מנת להבטיח את החזר כספי המשקיעים, כל משקיע נדרש להפריש באופן חד פעמי 1% מכספי כל הפקדה חדשה שהוא מבצע, לפיקדון לערבות הדדית, שהינו פיקדון צובר. במידה והחזר חודשי של הלוואה מסוימת איננו משולם, המשקיע מקבל בו ביום את כספו מהפיקדון לערבות הדדית.

להצטרפות ופרטים נוספים השאירו את פרטיכם:

נשמח לשיתופים

Facebook
LinkedIn
Facebook
LinkedIn
WhatsApp
מחשבון פנסיה לעצמאים 2019
נשמח לתת לך יותר
למידע נוסף, אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
לתיאום פגישת יעוץ חינם לחץ כאן
סגירת תפריט